Rottweiler Hakkında Bilinmeyenler

Genel olarak, gürültülü köpekler değillerdir. Havlamak yerine, sessiz ve dikkatlice herşeyi izlemeyi tercih ederler. Herhangi bir olayda, kendilerini ya da ailelerini tehlike altında hissederlerse, genellikle saldırmadan ve uyarmadan direkt saldırıya geçerler. Bu özellik, rottweiler köpeklerinin karakteristik bir özelliğidir. Eğer evinize bir hırsız girerse, köpeğinizde evinizin içinde yaşıyorsa, asla havlayarak hırsızı ürkütmez. Tam tersine, onu sessizce takip eder ve en uygun zamanda hırsızı pasif hale getirir. Eğer köpeğiniz havlıyorsa, önemsemediği fakat yaklaşmasını istemediği bir durum vardır. Örneğin bir kedi ya da kuş gibi…

Tüm köpekler gibi, iyi eğitilmemiş ve sevgiyle büyütülmemiş rottweilerlar da tehlikeli olabilir. Sert köpek olsun, keskin köpek olsun diye küçük yaşta karanlık mekanlara kapatılmış, kulakları kesilmiş rottweilerlar, agresyonu en yüksek köpekler arasındadır. Güçlü vücut yapısı nedeniyle de, oldukça tehlikeli bir hale gelirler. Herhangi bir yabancıya, ölümüne saldırabilir. Psikolojisi bozuk bir insan nasıl katil oluyor ise, köpeğiniz de aynı duruma düşebilir. Bu nedenle rottweiler alırken iki kez düşünmeli ve onu henüz yavru iken sosyalleştirmelisiniz.

Sosyalleşmemiş ve psikolojisi bozulmuş rottweilerlar, genellikle diğer hayvanlar ile geçinemezler. Örneğin yolda sizinle birlikte yürürken bir kedi görürse, kediyi kovalamak için sizi yerlerde bile sürüyebilir. Bu tarz köpekler, genellikle her tanıştığı köpeğe liderlik yapmak ve köpekler arasında alfa rolü üstlenmek ister. Bu nedenle de, karşılaştığı her köpeğe önce güzellikle, eğer güzellikle olmuyorsa zorla boyun eğdirmeye kalkar. Bu da istenmeyen kavgalara ve sizin çok zor durumda kalacağınız olaylara sebep verebilir. Acı eşiği çok yüksek olan ve çok güçlü olan bu köpekler mutlaka sosyalleştirilmeli ve asla agresyonunun yükselmesine izin verilmemelidir. Zira sonuçları, bir felakete sebep verebilir.

Yerleşik yaşayan bazı romalılar ise, Neckar Nehri kenarında kalelerini ve bankalarını korumakta bu köpekleri kullanmışlardır. Zaman içerisinde, kervanların korumasında da kullanılan rottweilerlar, ticari ve ekonomik açıdan, halka çok fayda sağlamışlardır…
Kırmızı Kiremit Kasabası Köpeği: Rote Wil ( Kırmızı Kiremit ) kasabası, aynı zamanda Rottweiler köpeklerine de ismini vermiş olan kasabadır. Kırmızı kiremitlerin çok ağırlıklı bir mimariye sahip kasaba, halen o dönemden kalma binalarını muhafaza etmiştir. Bu kasabada yaşayan ve büyükbaş hayvanları koruyan iri yarı bu köpeklere dde Rottweiler denmiştir. O dönemlerde iyi yarı köpekler genellikle koruma köpeği olarak kullanılıyordu. Daha ufak olanlar küçük baş hayvanları korumak için görevlendirilirken, Rottweiler gibi mastif tipi köpekler, kervanları korumak ya da büyük baş hayvanları vahşi kedilerden korumak amacıyla kullanılıyordu. Bu bölgelerde halen border collie cinsi köpekler, sürü gütmede kullanılmaktadır. Tabi ki, bir rottweiler sahibi olmak aynı zamanda aristokrasinin de ayrılmaz bir parçasıydı.

Rottweiler köpekleri, aynı zamanda kasaplar tarafından da kullanılmıştır. Bütün gün çalışan kasaplar evlerine dönerken paralarını genellikle bir parça derinin içerisine yerleştirip, bunu da rottweiler köpeklerinin omuzlarına asarlardı.

19. yüzyılın ortalarında, sürülerin yollardan gitmemesi için kanunlar çıkartıldı. Bu dönem, aynı zamanda demiryolunun da keşfedildiği zaman dilimidir. Bu gelişme ile birlikte, Rottweiler köpekleri, daha çok taşıma köpeği olarak kullanılmaya başlandı. Arabaları çeken atlara ve eşşeklere eskortluk yapan bu köpekler, büyük emeklerden sonra WWI tarafından ilk standartlarına Almanya’ da ulaştırılmıştır. WWI ilk Rottweiler Kulübünü kurmuş ve rottweiler köpeklerinin, nasıl görüneceğine dair ilk standartı getirmiştir. Erkek, dişi, yavru gibi ayrı ve detaylı tanımlamalar ile standartların getirildiği Rottweiler ırkı, bu sayede yok olmaktan kurtulmuştur.

Rottweilerlar, Amerika’ ya ve oradan diğer ülkelere, bu ülkeleri ziyaret eden Almanlar tarafından getirilmiştir. Amerika’ da ilk kayıt ise AKC tarafından 1931 yılı olarak belirtilmektedir. İlk kayıtlardan bir süre sonra, Almanya tarafından da değişik amaçlarla kullanılan Rottweiler köpekleri, kendilerine özel yasaların gelmesiyle birlikte güvenlik ( Schutzund ) ve sportif amaçlar ile de kullanılmaya başlanmıştır.

Tüm bu zaman boyunca AKC tarafından kayıtlı bir köpek haline gelen bu ırk, zamanla standartlarını yükselmiş ve bu da popülaritesinin artmasına sebep olmuştur. Çok iyi genetik özelliklere sahip bu köpekler, malesef bazı kendini bilmezler tarafından kötü yetiştirilmiş ve bir süre sonra isimleri medya tarafından ‘katil köpek’ olarak anılmaya başlamıştır. Birçok suçlu, bu ırkı almış ve uyuşturucu ticaretinde kullanmış ya da köpek dövüşlerine sokmuşlardır.

Erkeklerin omuz yüksekliği 63 cm ile 68 cm arasında kabul edilir. Fakat en ideal olanı 51-63 cm olanıdır. Enselerinden kuyruk sokumuna kadar olan beden uzunlukları, omuz yüksekliklerinden biraz daha fazladır. Dişilerde kabul edilebilinir omuz yüksekliği ise 58 cm ile 63 cm arasındadır. İdeali ise 60-61 cm olarak belirtilebilinir. Erkek bir Rottweiler yaklaşık 50 kg olurken, dişilerin ağırlığı 43 kg civarındadır.Rottweilerlar, diğer köpeklere nazaran, sahiplerine daha fazla düşkün olurlar. Hatta bunu aşk derecesinde bile düşünebilirsiniz. Sahibini birkaç gün göremeyen bir rottweiler, sabaha kadar ağlayabilir. Eğer terk edilirse, intihar etme eğilimi de oldukça yüksektir.

Yavruluğundan beri birlikte olduğunuz bir rottweilerın, tek bir isteği vardır, o da sizin ile hoş vakit geçirmek ve sizi mutlu etmek. Bunun için hiç tahmin etmediğiniz kadar efor sarfeder ve birçok köpeğin asla yapamayacağı cefakar işlerde bulunabilir. Eğer bir rottweiler alacaksanız, köpeğinize temel itaat eğitimi vermeye hazır olun. Çünkü rottweilerlar güçlü ve sert köpeklerdir. Sahibine mutlak itaat etmeyi ve onu üzmemeyi mutlaka öğrenmelidir. Köpeğinizin sizin yanınızdaki yerini bilmesi, düzgün bir eğitim için oldukça önemlidir.

Rottweilerlar, müthiş aile canlısı köpeklerdir. Rottweiler isteyen biri, mutlaka onunla oldukça fazla zaman geçireceğini ve ailesinden ayırmayacağını bilmesi gerekiyor. Çünkü bu köpekler, çok büyük bir yüreğe ve sevgi dolu gözlere sahiptirler. Ailelerinden uzun zaman ayrı kalamazlar.

Eğer uzun bir yolculuğa çıkacaksanız bile, mutlaka en az bir kişinin gelip köpeğinizle konuşması ve iletişim kurması gerekmektedir. Onu uzun süreli olarak asla yalnız bırakmayın. Çünkü rottweiler o güçlü görünüşün ardında oldukça hassas bir duygusal yapıya sahiptir ve ilişkiniz çok çabuk zedelenebilir.

Eğer fabrikanıza ya da uğramadığınız bir bahçenize bekçi köpeği almayı düşünüyorsanız, lütfen rottweiler almayın. Unutmayın ki, rottweiler sadece bir bekçi köpeği değildir ve bu şekilde mutsuz olacaktır.

Rottweilerlar, güçlü bacaklara ve vücut yapısına sahip oldukları gibi, kilo almaya da çok müsaittirler. Bu nedenle sık sık yürüyüş yapamadıkları ya da enerjilerini boşaltamadıkları alanlarda mutsuz olurlar.

Rottcu YILDIRIMcropped-aaaa1.jpg

Sayfa Paylaşım Butonlarım
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
YouTube WhatsApp
×

Merhaba,

Ben Rottcu YILDIRIM. İletişim için WhatsApp mesajlarınızı gönderebilirsiniz.

× Bilgi İçin