Köpeklerde Saldırganlık ve Başa Çıkma Yöntemleri

“Rottcu YILDIRIM…”
Secereli Rottweiler Yavruları
ankararotweiler.com

Dominant Saldırganlık…

Köpeğiniz dominant ise evinizi kendine uygun bir şekilde kontrolü altına almasından zaten bunun anlamışsınızdır. Dominant saldırgan bir köpek görmek istemediği misafirleri seçerek onlara saldırabilir. Dışarda yoluna çıkan diğer köpeklere kafa tutabilir.
Bu köpeğin derdi üstünlük kompleksidir. Statüsünü aşağı çekmede bir an için bile tereddüt etmeyin. Bu son tavsiye gerçekten etkili olması isteniyorsa erken yaşlarda yapılmalıdır.
İyi bir eğitim klubü bularak onu nasıl eğitmeniz gerektiği konusunda yardım alın. “Gel” komutu saldırgan bir köpek için özellikle önemli bir egzersizdir. Ultra güvenilir olmalıdır. Köpek çağırıldığında gelerek sürü liderine itaat etmelidir.
Mümkün olduğunca saldırganlığını körükleyecek durumlardan onu uzak tutmalısınız. Sürü lideri olduğunuzda diğer insanlara saldırmasını da kontrol edebilirsiniz. Sadece ona “Yat” komutunu verin ve durumu kontrol altına alın. Yatmak bir köpek için tamamen savunmasız ve kontrol dışı bir hareket olduğundan bunu başarabiliyorsanız sizin liderliğinizi kabul etmiş demektir. Tabi ki tüm komutlar ayrı ayrı pratik edilmelidir.

Avcı Saldırganlığı…

Bu özellikle çoban köpekleri arasında yaygındır. Border Collieler başlı başına bir problem olabilir. Birkez daha, başta oyunları kontrol etmeyi başardıysanız erişkin olduğunda köpeğiniz postacı, bisikletlier ve çocuklar gibi hareket halindeki varlıkları takip etmeyecektir.
Tabi ki en baştan güvenilir bir çağırma alışkanlığına gereksiniminiz vardır ve itaat eğitimi bunun için şarttır. Kovalama güdüsü sonuçta kendi kendini ödüllendirdiğinden köpek için karşı konulması güçtür.
Top aşığı bir köpeğin ilerisine topu fırlatıp alıp getirmesine izin vermeksizin gidip kendiniz alın. Bu güdüsünü kontrolü ona öğretecektir. “Gel” komutuna itaati tam olmadan serbest dolaşmasına izin verilmemlidir. Uzun bir ip ya da flexi tasma kontrolü sağlayacaktır. Sonra bir arkadaşınızdan yardım alın. Birini önünüzden koşarak geçirin. Böylece köpeğinizle “gel” komutunu çalışabilirsiniz.
İzleme güdüsü çok güçlü ise arkadaşınız bir su tabancasıyla köpeğinizin cesaretini kırabilir. Birlikte sevdiği oyuncağıyla oynamanız zamanla bir bisikletliyi kovalamaktan ya da diğer köpeklerden çok daha keyifli gelecektir.

Bölgesel Saldırganlık…

Bu, dominant köpek tarafından sergilenen başka türlü bir saldırganlık tipidir. Kendi malı olarak gördüğü her şeyi savunmak istemektedir.
Bu bir ev, bahçe ya da araba olabilir. Bu tür bir köpeğin her hangi bir şeye sahip olmasına izin verilmemelidir.
Bazı insanlar köpeklerine gereksinim duyduklarına inandıkları özgürlüğü sağlamak için uzun süre bahçede bırakırlar. İşin gerçeği köpeklerin çoğu vaktini sahipleriyle buluşacakları saatleri beklemek için yatıp uyuklayarak ya da bahçeyi sahiplenerek aşırı korumacı bir hal alarak geçirir. Bahçe, ev ya da arabanızı köpeğinizin kendine değil de size ait bir mülk olarak görmesine çalışın. Ailesini korumak için köpeğinizin hiç bir şeyin mülküne sahip olması gerekmemektedir.

Korku Saldırganlığı…

Köpeğinizin insan ve diğer köpeklerden korkması sorunlu bir hayvan olmayacağı anlamına gelmemelidir.
Korkan bir köpek ölümcül olabilir. Bazı insanlar bu tür bir davranışı zorla köpeği kontrol etmeye çalışarak düzeltmeye çalışırlar. Bu davranışın daha da kötüleşeceğine bir garanti olmaktan başka birşey değildir. Korkudan saldıran bir köpek güvenmeyi öğrenmelidir. Ona karşı saldırganlık gösterimi ters etki yapacaktır.
İnsanlara saldıran köpekler insanları iyi bir şeylerle bağdaştırmayı öğrenirlerse güvenmeyi öğrenebilirler. Güvendiğiniz insanlarla anlaşarak parkta köpeğinize yiyecek küçük şeyler ya da ne işe yarayacağına inanıyorsanız onu , vermelerini sağlayabilirsiniz.
Ne olursa olsun köpeklerden hoşlanmayan insanlardan uzak durun. Ellerinde sopa ile yürüyüşe çıkmış insanlardan da uzak durulmalıdır.
Evde köpeğinizin koltuğun arkasına saklanmasında bir mahsur görmeyebilirsiniz ; fakat bu, köpeğiniz güvenli yerinde kendini tehdit altında hissederse daha fazla problemlere neden olabilir. Köpeğinizi tasma ile içeri almadan önce misafirlerinizin yerlerini oturması daha iyi olabilir. Misafirler bu arada ne köpeğe bakmalı ne de onla dostluk kurmaya çalışmalıdır. Daha sonra onunla ilgilenilmediğini anladığında misafirler ona oyuncak ya da yiyecek bir şeyler vererek kendisine iyi bir şeyler için de yaklaşılabileceğini anlaması sağlanabilir. Kontrol sizde olmalı ve dostça her tepkisi için sakince ödüllendirilmelidir.
Aşırı durumlarda köpeğinize ağızlık takmanız gerekebilir. Unutulmaması gereken köpeğin önceden buna alıştırılması ve uzun süreler ve siz evde yokken ağızlığın takılı bırakılmaması gerktiğinin bilinmesidir. Oynamayı öğrenirse bu daha da iyidir. Gerektiğinde sizi korumayacağını düşünmemelisiniz bile.

HİÇ UNUTULMAMALIDIR Kİ SİNİRLİ BİR KÖPEK GÜVENİLİR DEĞİLDİR. YABANCILARA KARŞI DOSTÇA DAVRANAN BİR KÖPEK ; DOST İLE OLASI BİR TEHDİDİ DAHA KOLAY AYIRT EDECEKTİR…

Köpek Eğitim Uzmanı

Rottcu YILDIRIM…

İletişim : (0 536) 065 66 03

GÖLBAŞI / Ankara / TURKEY


20/09/2019

Sayfa Paylaşım Butonlarım
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
YouTube WhatsApp
×

Merhaba,

Ben Rottcu YILDIRIM. İletişim için WhatsApp mesajlarınızı gönderebilirsiniz.

× Bilgi İçin