Köpekler Nasıl Konuşur ?

İnsanlar seslerini kullanarak kelimeleri şekillendirip birleştirerek anlamlı cümleler oluşturup birbirleriyle diyalog kurarlar. Bizlerin kendi aramızda en sıklıkla kullandığımız komünikasyon sistemi konuşarak şekillendirilen sesli iletişimdir. Ayrıca göz hareketleri, yüz mimikleri ve vücut jestleriyle anlaşabiliyor olsak da en kuvvetli olanı sesli iletişimdir. Köpekler kendi aralarında ve bizlerle olan ilişkilerinde komünikasyon ve haberleşme amacıyla birçok vücut enstrumanını birlikte kullanmayı tercih ederler.

Havlayarak şekillendirdikleri sesli iletişimde çıkardıkları sesler iletişimde birçok anlama gelebilmektedir. Örneğin, köpeklerde uluma davranışı dürtüsel olarak sürüyü bir araya toplama ihtiyacından kaynaklanır, yani bir çeşit çağrıdır. Buna bağlı olarak, evde yalnız bırakılan köpeklerin bazılarında uluma davranışını gözlemlemek olasıdır. Ve bunun sebebi tıpkı sürüyü bir araya toplamak için yapılan uluma gibi sahibi ve evin diğer bireylerini yalnızlıktan kurtulma ümidiyle çağırma eylemiyle aynıdır. Ayrıca tiz sesle, ağlamayla çığlık arasında çıkarılan sesler korku ve acıyı, tok ve yüksek sesle oluşturulan havlama bekçilik sorgulamasını, yüksek tizlikte, kesik havlama da köpeklerde oyuna çağrıyı anlamlandırabilir.
Köpeklerde en çok ve belirgin şekillerde kullanılan diğer bir iletişim şekli de vücut dilidir. Köpekler birbirleri ve bizlerle olan ilişkilerinde vücut dillerini yoğun bir şekilde kullanırlar. Bu nedenledir ki, birbirlerinin vücut dillerini takip ederek iletişim kuran köpekler bizlerin de vücut dilini gözlemler ve çok iyi şekilde analiz ederler. Köpek eğitiminde vücut işaretlerinin sembol olarak kullanılmasının sebebi de onların gözlem yeteneği kaynaklıdır. Örneğin ön ayaklarının üzerine eğilmiş, kalça kısmı havada ve sallanan bir kuyruk oyuna daveti, dik, gergin bir vücut formu, kabarmış ense tüyleri, keskin ve kısa salınımlar yapan dik bir kuyruk tehdidi anlatıyor olabilir. Tabiki köpekler sesli ve vücut dili iletişimini bir arada da kullanabilmektedirler. Bütün bunların yanı sıra koku, idrar ya da dışkıyla işaretleme gibi komplike davranışlarla da köpekler birbirleriyle iletişim kurabilmektedirler. Bir erkek köpeğin gezinti esnasında bacak kaldırarak idrarla işaretleme yapması onun kendi kimliği, cinsiyeti, vücut boyutu ve hatta yaşı hakkında ciddi bilgiler içerir ve bu kokuyu alan diğer köpekle olan iletişiminde diğer köpeğe önemli veriler aktarır.
Evet, insan olarak köpekler bizim anladığımız anlamda konuşamıyor olsalar da, kelimeleri kullanarak kompleks cümleler kuramasalar da başka şekillerde anlaşabilmekte, bizlerle ve kendi aralarında konuşabilmektedirler. Köpeklerin vücut dillerini, çıkardıkları sesleri doğru kodlayabildiğimiz ve kendimizi doğru ifade ettiğimiz takdirde onları anlamak ve onlarla iletişime geçmek çok zor değildir.
Köpeğinizle iyi bir iletişim kurmak istiyorsanız bu bilgilerin ışığında onlarla konuşmayı denemelisiniz…

Rottcu YILDIRIM

WhatsApp : 0 536 065 66 03

Sayfa Paylaşım Butonlarım
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
YouTube WhatsApp
×

Merhaba,

Ben Rottcu YILDIRIM. İletişim için WhatsApp mesajlarınızı gönderebilirsiniz.

× Bilgi İçin