KIŞ AYLARINDA KÖPEK BAKIMI…

Kış köpekler için zor geçer. Dışarıda yaşayan hayvanlar soğuk havayla başedebilmek için ekstra bakıma ihtiyaçduyabilirler. Bununla birlikte köpekler konuşamazlar.

Özel olarak ilgilenilmesi gereken hayvanlar da vardır. Bunlar: yavru köpekler ihtiyar köpekler ve kısa tüylü köpeklerdir.

Bütün hayvanlar kış mevsiminin şartlarına göre beslenmelidir. Kışın dışarıda yani soğukta yaşayan hayvanlara diğer mevsimlere oranla miktar olarak %25 daha fazla yiyecek verilmelidir. Vücudunu ısıtmak için gerekli sıcaklığı üretmek için bu gereklidir.Evde yaşayan hayvanların yemeğini azaltmak bile mümkündür çünkü kışın egzersiz yaptırılmazlar kaloriferin başında sahipleriyle yatarlar. Dışarıda yaşayan hayvanlar soğuk havadan korunabilecekleri bir barınağa kulübeye ihtiyaç duyarlar. Köpek kulübesi;Cereyandan sakınılmalıdır Zemini izolasyonlu olmalıdır (Ahşap kauçuk vb.)Rüzgar almamalıdır Köpeğin vücut ısısı kulübeyi ısıtabilmelidir içini ısıtamayacağı kadar büyük kulübe olmamalıdır Kapısı güney-güneydoğu olmalıdır Kapısında plastik bir kanat ya da kapak olmalıdır.Kulübenin altına saman ot ya da battaniye sererseniz köpeğiniz size dua eder bilmiyorsa şiir okur.Köpek kuru ve sıcak tutulmalıdır. Köpeğiniz için ayırdığınız bir havlunuz olsun.Köpekler kar yerler ama bu susuzluklarını gidermek için değildir yani aynı işi görmez. Sürekli temiz subulundurun. Çok soğuklarda suyu ısıtın ılık hale getirip verin.Kış aylarında patileri düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Kar ve buz tırnaklarının arasına zarar verebilir. Islak patilerin tamamıyle kurutulmasında fayda vardır.Antifriz zehirlidir. Tatlı olduğu için köpeğinize çekici gelebilir. Kışın yerlerde bol bol bulunabilir.Yollara buzların erimesi için dökülen kaya tuzu köpeğinizin patisine zarar verir. Temizledikten sonra kulübesine koyun.Eğer köpeğinizi taşınabilir (mobil) bir ısı kaynağı ile ısıtacaksanız ısı kaynağının mutlaka kafesleri olmalı ve köpeğinizin ulaşamayacağı bir yere koyulmalıdır.Köpeğinizle donmuş bir gölün ya da su birikintisinin yanında oynamayın bu köpeğinizin yaralanmasına sebebiyet verebilir.Köpeklerin çoğu zaman kışın cildi kurur. Sık sık tımarlamak köpeğinizin cildini uyarır ve yağ bezelerini harekete geçirir.Çok soğuk karlı havalarda bazen köpeğiniz dışarı çıkabilir ve buz ısırığına maruz kalabilir. Buz ısırığının en çok görüldüğü bölgeler: Kulak ucu pati altları ve kuyruk ucudur. Buz ısırığına maruz kalmış bölgeye ılık su (sıcakdeğil) uygulayın havluya sarın ve veterinere götürün.Merhamet kış ayında gösterilecek en iyi bakımdır! Eğer hava (–8)/(-10)˚C dereceyi görmüşse köpeğinizi kapalı bir yere alın. Eğer hayvanınız oyun oynamayı reddediyorsa titriyorsa bunun anlamı hava çok soğuktur.

Sayfa Paylaşım Butonlarım
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
YouTube WhatsApp
×

Merhaba,

Ben Rottcu YILDIRIM. İletişim için WhatsApp mesajlarınızı gönderebilirsiniz.

× Bilgi İçin